Dobrý den,

 jsme registrovanou chovnou stanicí s názvem Carmela v ZO chovatelů morčat a rádi se věnujeme chovu morčátek. Morčátka mě učarovala natolik, že mě touha přiměla  mít vlastní chovnou stanici s morčátkama s rodokmenem. Chovnou stanici jsem si vymyslela já, protože jsem se totálně zamilovala do morčátek dalmatin a příteli nezbývalo nic jiného, než souhlasit. Později mě učarovali ještě něžní morčíci obříci morče cuy

  Chováme morčátka dalmatin v černé a čokoládové barvičce a rádi bychom vychovali oranžové a aguti dalmatínky, ale to je ve hvězdách. Dále se věnujeme chovu Cuy morčat. v aguti zlatá a stříbrná, trikolor a lila barvách, ale jak se znám, přibudou i nějací černí chovanci, protože pro černou barvu srsti mám prostě slabost. Všechny morčátka , ať už je to Cuy nebo dalmatin jsou hladkosrstá - hladká nebo angličtí crestedi.  Doma máme momentálně 14 chovných morčátek z linie dalmatinů - 11 chovných samiček a 5 samečků viz foto. 

  Cuy morčat se zatím stále rozrůstá a momentálně máme11 samiček a 4 samečky viz foto.

    Jedná se o chov jako hobby, není to mým zdrojem příjmů a peníze, které se mi vrátí jdou jen a pouze zpět do mého chovu na koupi kvalitního krmiva, bydlení, sena, příslušenství (napáječky, boxy, klece, podložky), hoblin, dezinfekce, vitamínů, zeleniny a ovoce, léčiv pro morčátka, veterinární péče, nákup nových chovných samců nebo samic.

 

Ubytování

 

A takhle budeme jednou bydlet. Je vymalováno, základ postaven, jen ještě není vše zcela dokončené a umyté, ale to vše postupně.

Vrchní deska je pojízdná, abych si mohla kdykoliv drobečky přitáhnout. Na desce budou stát klece pro samečky o rozměrech 120 x 504 cm.

První průzkumy.

Spodní ubikace jsou variabilní. Můžu udělat z nich jeden velký kotec a nebo přihrádkama rozdělit na2,3,4,5 nebo 6 kotců o rozměrech 1m x 70 cm.

 

Tady ještě doplnujeme seníky a snažíme se zjistit chyby, které ale vychytáme časem.

 

Příští rok, bych chtěla udělat nové výběhy venku na dvoře, tak uvidíme co ještě vymyslíme.

 

Morče cuy a morče dalmatin odchováváme jen hladká, crested a rex.

Zbarvení dalmatin

Jde vlastně o barevné morče s geneticky daným vybělením. Do roku 2007 byly uznány barvy černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, barvy aguti i solid aguti a jejich vzájemné kombinace, tedy barevný dalmatin, od roku 2008 k nim přibyly ještě argente slate blue a solid argente slate blue

Hlava: Hlava je celobarevná s bílou lysinkou uprostřed. Lysinka má být celistvá, nepřerušovaná a rovnoměrná. Měla by táhnout od nosu a pomalu se zužovat až mezi uši. Neměla by obsahovat jinak barevné chlupy a být ostře ohraničená. Kvalitní lysinka je vzácná. Uši jsou barevné.

Nohy: Nohy jsou celobarevné, působí dojmem ponožek. Nesmějí být šimlované, tzn. být v nich jednotlivé bílé chlupy. Akceptuje se pouze opravdové minimum.

Tělo: Po celém těle by měly být pravidelně rozložené středně velké puntíky. Nesmějí splývat, tvořit větší plotny, být šimlované. Často se objevují místa čistě šimlovaná nebo alespoň částečně, což se též považuje za chybu.

Oči: ohnivé

Uši, chodidla, drápky: pigmentace se řídí danou barvou morčete

Za lehké vady, tedy vady které způsobí strhávání bodů se považuje
- více nebo méně skvrn, splývající skvrny
- trochu šimlování na hlavně nebo končetinách
- mírně kratší nebo šikmá lysinka
- malé přerušení lysinky
- mírně odlišná barva očí, uší, chodidel či drápků

Za hrubé vady, tedy vady vedoucí až k samotné diskvalifikaci:
- výrazně mnoho nebo málo skvrn, nebo barevné skvrny příliš splývají
- výrazné šimlování na hlavě nebo končetinách
- výrazně kratší nebo šikmá lysinka
- hrubě přerušená nebo chybějící lysinka
- příměs jinak barevných chlupů
- výrazně odlišná barva očí, uší, chodidel a drápků
- více jak jedna nožka bez kresby
- jednobarevné plochy po těle

Zbarvení dalmatin je velmi zajímavé, z chovatelského hlediska velmi náročné a tak i vzácné. Podobné zbarvení můžeme vidět také u králíků plemene český strakáč, ovšem oproti morčátkům můžeme možné zbarvení u králíčků udržet v dědičnosti a dále šlechtit. U morčat je to s udržením kresby o moc těžší. Je to vždy náhoda, jak flekaté morčátko se narodí a my tomu můžeme pomoci jen pravděpodobností. Proto se také moc chovatelů do chovu těchto nádherných morčátek nepouští.

 .

Vloha jako taková se nedědí. Máme jen 50% šanci na narození dalmatinků. To znamená že např. černé morče po matce dalmatince nemá žádnou dalmatin vlohu. To se však nevylučuje s tím, že do chovu dalmatinů se nehodí. Je to vhodné pro udržení kvalitní kresby. Když se pak takové černé morčátko skříží s pěkným dalmatinem je větší šance pěkné kresby. Ještě existuje tzv. skrytý dalmatin. Nikde o něm není moc slyšet, ale přeci existuje. Jde o morčátko celé černé, které je po jednom rodiči dalmatinovi a někde po těle může mít malou či větší bílou skvrnu. Nebo víc skvrn. Každopádně pak se může jednat o skrytého dalmatina (Rnrn), tudíž takové černé morčátko nesmíme křížit s dalmatinem

 

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.

šiml – dalmatin

!! Dalmatin, stejně jako šiml nese genetický faktor, který při zdvojení způsobuje potraty a proto nesmíme pářit dva dalmatiny/šimly, ani dalmatina se šimlem !! U obou - dalmatina / šimla volíme partnera podle základní barvy. Z takového spojení se rodí mláďata mrtvá, neživotaschopná nebo dochází k potratům, které mohou ohrozit i samici.

 

Ukážeme-li si to na genetickém zápise kresby šiml/dalmatin, vypadá to takto:
rs rs – morče bez šiml/dalmatin kresby
Rs rs – šiml nebo dalmatin
Rs Rs – neživotaschopné morče

Nebezpečí šimlů a dalmatinů spočívá také v tom, že na světlých zvířatech (krém, ice cream, lila, béžová) lze šimlování snadno přehlédnout, u bílých zvířat a zvířat s himalájskou kresbou pak není vidět vůbec. Snadno se pak může stát, že chovatel dá nechtěně na sebe dva šimly, dalmatiny nebo šimla a dalmatina. Je tedy třeba dávat pozor, pokud světlé zvíře má v předcích šimla či dalmatina a s šimlem či dalmatinem ho dále raději nekřížit.

 

I přes svůj náročný chov jsou nádherní, a i kresbově "nepovedení" mají své osobní kouzlo. Já doufám, že i přes svou náročnost si najde čím dál víc příznivců.

 

                         chovu zdar :+)

Kromě morčátek dalmatin, odchovávám také morčata Cuy a to  pouze morčata krátkosrstá, hladká nebo crested s průkazem původu.
 

Cuy je plemeno morčete domácího vyznačující se velkým vzrůstem.

Původ Cuy morčat Pochází z Jižní Ameriky do Evropy byli první Cuy přivezeni jako exotičtí mazlíci v 80.letech. V Jižní Americe se chovají hlavně na maso.V oblasti And kde je chudá země, není možný chov velkých hospodářských zvířat a maso na jejich jídelníčku najdete jenom při svátečních událostech. Cuy morčata se také používají v Peru jako platidlo a novomanželé je dostávají jako velmi cenné věno.

Cuy morče v dospělosti dosahuje průměrné váhy 1,5 až 3 kg, zatímco klasické morče má průměrnou váhu v dospělosti okolo 700 až 1200 kg. Dalším rozdílem je i počet prstů. Zatímco klasické morče má na předních tlapkách 4 prsty a na zadních 3 prsty, tak morče obří má vlivem genetické mutace růstu prstů více, obvykle okolo šesti, ale i více. Polyadaktylie-mnohoprstost-genetická chyba, která někdy provází Cuy morčata - jsou to prsty navíc, zcela vyvinuté a plně funkční - vyskytují se u předních i zadních nohou.

Atavismus-paspárky-prsty bez kosti s drápkem-mohou odpadnout samy v raném věku zvířete, ale pokud ne, doporučuje se je nechat odstranit kvůli možnému poranění způsobeném zatržením či odtrhnutím. Polyadaktylie či atavismus je vada,která v Čechách v chovu, k registraci ani na výstavách nevadí.

Cuy morče nemusí mít vždy více prstů.

Péče

Strava je stejná jako u klasického morčete, avšak porce jsou vyšší, zjednodušeně řečeno, když cuy morče váží dvakrát více než klasické morče, tak toho sní a vypije více, porce jsou spíše podobné množstvím jako u králíka. Nesmí se překrmovat a dávat morčeti krmení způsobující nadváhu (obilí). Jinak hrozí obezita a selhání srdce.

Kvůli rozměrům těla a potřebě pohybu se doporučuje i více prostoru, takže je vhodnější klec na králíky, obvykle chovatelé doporučují na jedno cuy morče klec velkou minimálně 100 cm. Ovšem platí čím větší klec tím lépe. Je důležité nechat morče proběhnou i mimo klec, aby si udrželo kondičku.

Cuy není jako domácí mazlíček tak rozšířené jako klasické morče. Jsou také různé druhy cuy morčat, například s krátkou (rex, crested, hladké, rozeta) či dlouhou srstí (coronet, peruánec, sheltie), také jsou různé barevné kombinace.

Cuy morče je ochočitelné při citlivém přístupu a vhodném kontaktu stejně jako klasické morče, je také skvělým domácím mazlíčkem. !!!! Nikdy nesmíte křížit klasické morče s cuy morčetem!!! Pokud byste si chtěli Cuy morče pořídit seženete ho v chovatelských stanicích zabývajících se jeho chovem. Ceny Cuy morčat se pohybují od 800 Kč do 1500 kč dle toho zda je to samička, sameček, zda je na mazlíka nebo k chovu či na výstavy.

Cuy samečci zde: https://cms.morcatadalmatin.webnode.cz/fotogalerie/morceta-cuy/samecci-cuy/

Cuy samice zde: https://morcatadalmatin.webnode.cz/fotogalerie/morceta-cuy/samicky-cuy/



Více zde: https://morcatadalmatin.webnode.cz/fotogalerie/morceta-cuy/


 

 

Naši uživatelé

brzo budeme mít další morčátka

cuy morče

morče dalmatin