Základní informace
Hmotnost dospělého morčete | 650- 1200 g (až cca 1500 g) |
Délka těla | 20 – 36 cm |
Délka života | 5– 10 roků |
Teplota těla | 37,5 - 39°C |
Pohlavní dospělost | samec 4 - 6 týdnů, samice 4 – 6 týdnů |
Zařazení do plemenitby | samec cca od 5 měsíců, samice 5 - 6 měsíců (podle kondice samice, min. hmotnost 700 g, první porod nejpozději do 1 roku U cuy bud 6 měsíců a nebo minimální váha 1200 gramů. Nejpozději porod do jednoho roku. |
Délka pohlavního cyklu | 13 – 18 dní |
Průměrná délka říje | 24 hod (z toho hlavní říje cca 10 hod) |
Délka březosti | 59 – 72 dní (nejčastěji 68) |
Nástup říje po porodu | 2 - 15 hodin |
Počet mláďat ve vrhu | 1 - 6 (průměrně 2 - 4) |
Porodní hmotnost | 50 - 120 g (průměrně 90 g), váha pod 60g může být již riziková |
Složení mateřského mléka | 3% laktóza, 4% tuky, 8% bílkoviny |
Počet vrhů za rok | 2 (maximum 3, ale to už si samice mezi porody dostatečně neodpočine) |
Odstavení | 5 – 6 týdnů (dle kondice mláděte, váha nad 200g, ideálně od 250g, ve výjimečných případech je možné odstavit samečka ve 3 týdnech, pokud je ale hodně velký a vyspělý) |
Říje trvá 24 hodin, z toho „pravá říje“ pouze 10 hodin, opakuje se v cyklech průměrně jednou za šestnáct dní. Vzhledem k tomu je lepší samce a samici nechat spolu minimálně jeden měsíc, ale je možné, aby byli spolu až do té doby, než se miminka začnou v břiše matky hýbat. Porod pak následuje přibližně asi za dva až tři týdny.
Pokud samec zůstane při porodu, rozhodně se nemusíme obávat, že by mladým ublížil. Od samice se samec odděluje pro to, aby ji hned nenakryl, jelikož u samice říje nastává 2 – 15 hodin po porodu. Během březosti by měla mít samička co nejvíce klidu, protože stres by mohl vést k předčasnému porodu. Zvedejte ji vždy velmi opatrně, aniž byste tlačili na břicho.
Za ideální věk pro první porod se považuje stáří od osmi do devíti měsíců. U většiny morčat probíhá porod naštěstí velmi hladce, ale mohou vzniknout i problémy. Miminka morčat jsou relativně velká – průměrná váha se pohybuje kolem 90 g . Samičky, které mají první mladé teprve, když jim je více než jeden rok, mohou mít velké porodní bolesti. U morčat tohoto stáří nejsou už pánevní kosti tak pružné jako u mladších morčat, což může bránit průchodu relativně velkých mláďat. Samozřejmě, že ne vždy u starších prvorodiček nastanou problémy s porodem, ale je lépe s touto alternativou počítat a starší samičky už nepřipouštět.
Mladé samičky začínám poprvé připouštět v 5-7 měsíci, což je dle mne ideální věk. Určitě je lepší nic neuspěchat. Samičky jsou již vzrostlé, mají většinou váhu kolem 600-800g. Během březosti samozřejmě ještě rostou, takže je nutné jim zvýšit příděly potravy, aby měly přiměřenou výživu pro sebe i mimča. Mladší samičky podle mne není dobré připouštět, protože jejich vývoj a růst není na takové úrovni, aby mohly mít mladé - sami jsou ještě dětmi.
Morčata mají 1 – 6 mláďat (průměrně 2 – 4), prvorodičky mívají dost často mládě jen jedno. Ta jsou při narození miniaturním „vydáním“ svých rodičů – jsou dokonale vyvinuta a umí téměř hned chodit. Jsou osrstěná, mají otevřené oči a vyvinutý chrup. Druhý až třetí den po narození již začínají přijímat tuhou stravu, mateřské mléko však potřebují až do věku přibližně čtyř týdnů, někdy i déle. Mláďata mohou být oddělena od matky ve věku 4 – 6 týdnů, záleží na tom, v jaké jsou kondici a také by váha mláděte měla být minimálně 250g.
Vyzkoušejte: Pokud jsou miminka ještě v bříšku a blíží se porod (jsou plně vyvinuta), je možné i zaslechnout, jak malí skřípou zuby.
Mladé odstavuju většinou v 4-5-ti týdnech při hmotnosti 250g. Výjimkou jsou klučíci, kteří jsou většího vzrůstu - ty je lepší odstavit o týden dříve. Samečky, kteří jsou hodně velcí, je možné odstavit i ve třech týdnech, ale zcela výjimečně - není to pravidlo. Ve třech týdnech každé mimčo potřebuje mámu a její mlíčko.
Může se stát, že takový vyspělejší sameček nakryje svou sestru nebo matku, ale toto se mi zatím nestalo.
Samčí chování u miminek - kluků: U kluků je možno záhy pozorovat samčí chování. Už po uplynutí prvního týdne života se kluci začínají chovat stejně jako dospělí samci - nakrucovat, povrkávat a "nakrývat" své sourozence (samičky i samečky) a matku.
Potracení miminek je velmi smutná zkušenost. Potrat může vyvolat i leknutí nebo stres (převoz, nezvyklý rámus, řevnivost v komunitě apod.). Proto je nutné aby gravidní samice byla v klidném prostředí. Jakákoliv manipulace se samičkou by měla probíhat nenásilně, aby neměla pocit, že je něčím ohrožena. Samice může potratit i v důsledku špatné výživy, nějakého onemocnění či genetické vady (samice nebo plodů). Také se může stát, že samička není schopna plody donosit, což může nastat u gravidity s více plody.
Odchov mláďat bez matky
Pokud samice po porodu uhyne, ztratí mléko nebo mláďata z nějakého důvodu odmítne (proto je po porodu matku s mláďaty kontrolovat, zda o ně pečuje), je nutné mladé dokrmovat. Mláďata sice již od druhého dne svého narození přijímají pevnou stravu, ale bez mléka většinou uhynou. Přežijí jen velmi silní jedinci a jejich růst bývá pomalejší. Také mladé z početných vrhů je nutné dokrmovat. Váha novorozence 60g a méně už může být riziková. Abychom o mladé nepřišli, pak je přínosem slabší jedince od narození dokrmovat také. U většího počtu mláďat se ti slabší ke strukům matky přes větší sourozence nedostanou. Miminka, která po porodu jen leží, jsou apatická a nejeví zájem o okolí a potravu, s největší pravděpodobností nezachráníme ani dokrmováním, jelikož bývají méně vyvinutá, případně mají nějaký závažný zdravotní problém.
Z náhražek, které je možné použít je ideální mléko pro koťata - toto mléko by mělo být na prvním místě, dále se dobře osvědčuje směs stejných dílů vody (lépe je použít fenyklový nebo heřmánkový čaj) a kozího mléka, které se nejvíce složením mléku morčete. Je možné použít i neslazené kondenzované mléko light (4% tuku). Dále je vhodné náhražku obohatit o vitamíny (hlavně o vitamín C, který si morče neumí vytvořit) a minerály. Lze přidat žloutek, probiotika (velmi vhodné - např. Fibreplex, Bio Lapis), glukopur, mrkvovou či jablečnou šťávu, ovocnou drť, případně i kolostrum pro podporu imunity (dá se koupit v lékárně). Já místo glukopuru používám med, který na rozdíl od glukopuru dodává nejen energii, ale je i zdravý (bližší info o medu naleznete níže).
Podávaná směs by měla být vždy vlažná (teplotu můžeme zkusit na vnitřním předloktí stejně jako u lidských miminek). Při krmení musíme dávat pozor, aby morče tekutinu nevdechlo, protože v případě průniku do plic, vzniká zánět, který končívá smrtí. Při krmení miminko musí sedět, nikdy je nesmíme otáčet na zádíčka.
Do stáří cca jednoho týdne krmíme každé dvě hodiny, poté po čtyřech hodinách. V prvopočátku by dávka mléka neměla být vyšší než 1 ml, u větších 2 ml, neboť objem žaludku se pohybuje u prcků okolo 2,5 cm3. Samozřejmě, že si mládě řekne, kdy je napapané a objem dávek si pomalu samo zvyšuje. Hmotnost mimča může nejprve o pár gramů klesnout, poté by měla jít zlehka nahoru.
Doporučuje se všeobecně mléko pro koťata ve skle, již hotové – naředěné, které je možno ve zverimexu koupit přibližně za 40Kč. Miminka toto mléko velmi dobře přijímají. Dokonce jsem toto mléko ochutnala a mohu potvrdit, že je velice dobré. Jedinou nevýhodou je po otevření omezená trvanlivost.
Koktejl pro miminka - kaše "Borisovka"
Nemám jej vyzkoušený, ale podle ohlasů, je velmi dobře přijímaný a miminka po něm dobře prospívají – podává se vlažný. Jen bych důrazně doporučila, Borisovku zvolte skutečně jen v krajní nouzi, nepřijde mi, co se týká složení, příliš vhodná. Navíc pokud se dokrmuje jedno mimčo, tak je potřeba recept přepočítat na menší množství, protože se kaše nedá dlouhodobě uchovat - základní recept je po smíchání ingrediencí ve výsledku, co do množství, zbytečně objemný. Dnes jsou daleko vhodnější náhražky mateřského mléka (viz. výše), které jsou velmi dobře dostupné. Jen vzhledem k právě těm zkušenostem chovatelů z dřívějších let jsem návod na stránkách ponechala.
1díl = 1ml
48 dílů plnotučného mléka
36 dílů nízkotučného tvarohu
6 dílů smetany (sladká smetana, v modrém kelímku)
2 díly žloutku
1 díl oleje (podporuje vylučování)